Kursbok
.
4. Celler och vävnader samt allmän patologi
1 Övergripande beskrivning av läraktivitet
Lärandemål
- Kunna redogöra för den mikroskopiska samt den makroskopiska anatomin
- Kunna redogöra för cellens uppbyggnad och förklara de egenskaper hos cellens strukturer som har betydelse för cellens integritet och funktioner
- Kunna använda medicinska termer och begrepp på ett relevant sätt
Läraktiviteter
- Individuella litteraturstudier
- Basgruppsarbete
- Föreläsningar
2 Litteraturstudier och föreläsningar
Litteraturstudier
Christensen, R. (senaste upplagan). Anatomi och fysiologi för sjuksköterskor och annan hälso- och sjukvårdspersonal. Pearson. Kapitel 1, s. 97-101 i kapitel 4, s. 260-262 i kapitel 9, s. 364-365 i kapitel 14, s. 371-374 i kapitel 15 samt Appendix (sist i boken).
Lundh, B. (senaste upplagan). Medicinska ord: det medicinska språket, begrepp, definitioner, termer. Lund: Studentlitteratur.
Föreläsningar
Celler och vävnader samt Allmän patologi av Annelie Augustinsson
Genetik av Ulf Kristoffersson
3 Läraktivitet enskilt
Läs de sidor och kapitel som angetts ovan i boken Anatomi och fysiologi för sjuksköterskor och annan hälso- och sjukvårdspersonal.
4 Examination och bedömningskriterier
Denna examination utgörs av det provmoment som i kursplanen benämns Anatomi, normalfysiologi, patofysiologi och mikrobiologi, 7,5 hp och genomförs som en skriftlig salstentamen.
För godkänt på individuell salstentamen gäller 70 % rätt