Hur fungerar Moodle

Startsida: Medicinska fakulteten - Lärplattform Moodle
Kurs: Studentsupport
Bok: Hur fungerar Moodle
Utskrivet av: Gästanvändare
Datum: lördag, 1 april 2023, 15:37

1. Vad är Moodle?

Moodle är en lärplattform  som används för att underlätta studierna. Här hittar du information, får tillgång till studiematerial, kommunicerar med lärare och samarbetar med andra studenter inom din kurs.

2. Logga in i Moodle

Även om du fått kontouppgifter från universitetet så kan du inte logga in i Moodle innan du är registrerad på din kurs. Detta sker i samband med terminstart men du kan se mycket i Moodle utan att logga in.

Många kurser är öppna för gäster vilket betyder att du ser det läraren anser kan vara publikt.  

Diskussioner, inlämningar och annat känsligt kursmaterial är dolt och syns inte förrän du loggat in. Då öppnas mer information upp i kursen.

Du loggar in uppe till höger med ditt studentkonto.

3. Hitta i Moodle

  • Huvudmenyn finns alltid överst på sidan. (1)
  • Du hittar dina kursrum i en länklista på Mitt Moodle (2)

 

  • I kursrummet:

- Under huvudmenyn finns en brödsmule-meny. Den talar om på vilken nivå du är när du klickat vidare till någon av Moodle:s resurser. Backa tillbaka gör du genom att klicka i brödsmule-menyn.


 

- Lärarna har stora möjligheter att designa sina kurser vilket innebär att länkar och information kan finnas på olika platser i olika kursrum. 

- I mitten hittar du kursens huvudsakliga innehåll oftast uppdelat i olika sektioner (5).

- Vid någon av sidorna hittar du en Kursmeny med genvägar till sektionerna (4).

Kursmenyn är i ett Block och dessa Block kan innehålla olika typer av information och kan finnas både till höger och vänster i kursrummet (6).


4. Mitt Moodle

Mitt Moodle (1) är din startsida när du loggat in i Moodle. Här finns

  • direktlänkar  för att komma vidare till alla dina kursrum (2)
    Genom att Aktivera redigering (5) kan du t.ex. dölja eller sortera kurslänkarna efter ditt önskemål.

  • notiser om händelser t. ex. nya inlämningsuppgifter, notiser om nya eller olästa inlägg i forum (3)
  • möjligheter att göra inställningar för din profil (4)
  •  hantera privata filer (6)
  • vy över vilka kurskamrater som just nu är inloggade i systemet (7)






Genom att ta tag i flyttikonen kan du dra kurslänkarna upp eller ner i listan




Du kan även välja hur många kurslänkar du vill visa

4.1. Inställningar - Redigera profil

Här kan du bland annat:

  • hantera information om dig själv, som du vill att andra i systemet ska kunna se

  • göra inställningar för automatiska notifikationer om händelser i dina kurser

  • göra inställningar för personliga meddelanden från andra studenter och lärare

Du kommer till din profil genom att vara inloggad och gå till Mitt Moodle eller klicka på ditt namn uppe i högra hörnet.

Nu ser du din offentliga profil, och till höger ser du menyn över de inställningar du kan göra.

Klicka på Redigera profil för att ändra inställningar



Några förklaringar till formuläret:

  • Allmänt

- För- och efternamn: ändrar du inte här, det kommer att skrivas över . Be till din kursadministratör om hjälp med namnändring.

- E-postadress: du ska inte ändra din e-postadress här utan i så fall vidarebefordrar du alla dina studentmail i Google-mailen till önskad e-postadress

- Stad/ort/ land: om dessa inte stämmer kan du ändra

- Beskrivning: här kan du göra en beskrivning av dig. Tänk på att detta blir synligt i alla dina kurser och även lärare ser din information.

  • De val du föredrar (E-postnotifieringar från Forum)

- Sammanfattande e-postmeddelande

Ställ in hur du vill ta emot e-postmeddelanden från forum som du prenumererar på .

Det finns tre olika val:

        1. Ingen sammanfattning 
          innebär att du får ett nytt e-post­meddelande varje gång någon skriver ett nytt inlägg (eller svarar på ett gammalt) i ett forum du prenumererar på.
        2. Komplett 
          innebär att du en gång per dygn får ett e-postmeddelande med alla inlägg som gjorts under dygnet, från de forum du prenumererar på. (rekommenderas)
        3. Ämnen 
          innebär att du en gång per dygn får ett epostmeddelande med enbart rubrikerna på de inlägg som gjorts under dygnet, från de forum du prenumererar på.

De två sistnämnda ger ett mer eller mindre detaljerat nyhetsbrev från forumen i dina kurser. Om du tycker att du får för många e-postmeddelanden från Moodle är något av dessa alternativ en smidig lösning.

- Automatisk prenumeration på forum

”Ja” innebär att du automatiskt blir prenumerant i forum där du skriver ett inlägg. 
Notera att du även kan välja detta i samband med att du skriver ett inlägg, inställningen i profilen är bara ett förval. 

- Spårning av forum

”Ja: markera nya inlägg åt mig” innebär att det visas bland annat på kurssidan om ett forum har nya meddelanden som du inte har läst. Det gör det enklare för dig att veta att du inte missar något viktigt inlägg eller meddelande.

  • Användarbild

Fotot du laddar upp här visas då du skriver i forum, skickar meddelande eller utför andra aktiviteter i Moodle. Tänk på att ditt ansikte bör vara centrerat på bilden då systemet automatiskt beskär bilder som inte är kvadratiska. En lämplig bildstorlek är 100x100 pixlar. Du kan även skriva en kort beskrivning av bilden.

Bilden är till för att det ska vara lättare att exempelvis följa diskussioner och lära känna sina kurskamrater och lärare.

Tänk på att bilden kommer att synas i alla dina kursrum och vara synlig både för lärare och studenter.

  • Intressen

Här kan du fylla i nyckelord för sådant som du är intresserad av och som fler kan tänkas vilja veta. På så vis kan man knyta kontakter globalt inom Moodle. När du sedan klickar på något av nyckelorden i din profil får du en lista på andra som har angivit samma nyckelord.

Exempel: Marine Student 2 har angivit ”Foto” som ett av sina intressen, då vill hon hitta någon att dela sitt fotointresse med med.  

När hon klickar på ”Foto” får hon se alla som har angivit detta som intresse och kan klicka på deras bilder för att komma till deras profil




4.2. Inställningar - Meddelanden

Här kan du göra inställningar för meddelanden



OBS! Mobil-notifieringar är inte tillgängliga

4.3. Privata filer

Här kan du:

  • Ladda upp filer
  • Skapa mappar
  • Byta namn på, flytta och ta bort filer och mappar
  • Ladda ned alla privata filer som zip-fil
  • Använda egna filer i exempelvis forum

5. Kursrummet

När du klickat in dig i kursrummet kommer du att se allt innehåll som lärarna har lagt in och som du ska ha behörighet till.

det kan vara funktioner som

  • Informationsdokument
  • Studiematerial
  • Inlämningsuppgifter
  • Tester
  • Diskussionsforum
  • Länkar
  • Filmer
  • Utvärderingar
  • Schema

När du ska svara t.ex. i ett Forum visas en editor. Du kan se fler funktioner i den om du klickar på den lilla rutan (bild 1).

Du kan även förstora fönstret om du ska skriva mycket (bild 2)

5.1. Funktionen Bok

En Bok i Moodle består av flera sidor med en innehållsförteckning





Du kan bläddra mellan sidorna  med hjälp av länkarna i innehållsförteckningen eller pilarna på bokens sidor.





Det finns möjlighet att skriva ut enskilda sidor eller hela innehållet


5.2. Funktionen Inlämningsuppgift


Ikonen för Inlämningsuppgift åtföljs oftast med en text med namnet på uppgiften



För att ladda upp ditt dokument klicka på Lägg till inlämningsuppgift



Du kan välja att dra in filen från ditt skrivbord eller gå till filväljaren

 

Välj sedan Ladda upp fil och Välj fil. Du får då upp din dators filhanterare och kan välja fil.


Du ser att filen kommit över till Moodle.

Klicka nu på Ladda upp den här filen


Här ser du filen och kan spara ändringar


OBSERVERA! Din lärare kan ha inställningar som gör att du nu bara har ett utkast. Du har alltså inte skickat någon slutgiltig inlämning ännu.

För att skicka din inlämningsuppgift klicka på Skicka in uppgift.


Lärare kan ha en inställning att du behöver bekräfta att det är du som har skrivit arbetet och gjort referenser där det behövs



Vid Status för betygsättning kan du se när uppgiften är betygsatt och även eventuella kommentarer



Du kan även se dina betyg direkt i kursrummet i Blocket Inställningar

5.3. Forum

I Moodle finns några olika typer av Forum. Dessa används för kommunikation och diskussioner inom en grupp studenter eller mellan studenter och lärare.

Det finns Forum som

  • är öppna så att alla i kursen kan läsa och skriva i dem
  • är stängda så endast en grupp kan skriva men alla kan läsa
  • bara gruppen kan skriva och läsa
  • bara gruppen kan se att Forumet finns

Fråga din lärare om du är osäker på vilken typ av forum din grupp har.

OBSERVERA! Lärare kan alltid läsa och skriva i alla forum



Diskussionerna kallas för diskussionstrådar eftersom man kopplar samman frågor och svar  som på en tråd eller lista.

För att skapa en ny diskussionstråd kring ett speciellt ämne ser ikonen ut så här



Ämnesraden är tom och du måste hitta på ett talande namn på din diskussion




Om det redan finns ett namn i Ämnesraden så är du inne i en diskussion och håller på att svara

OBSERVERA! Se upp så du svarar i rätt diskussion eller inte startar en ny diskussion när du egentligen vill svara i en pågående



Du kan även prenumerera på en diskussion och få e-post när någon svarar  (Se även meddelandeinställningar under "Mitt Moodle")


Glöm inte att publicera ditt inlägg

5.4. Kalender

I Moodle finns kalendern som ett brunt block. I en del kurser väljer läraren att använda kalendern som schema och lägger en länk till den.

(Obs. andra lärare kan länka till ett annat schema-system, TimeEdit)

Exempel Schemalänk



Block

Om du klickar på månadens namn så får du upp en större månadsöversikt



Månadsöversikt

Även här kan du klicka på de enskilda händelserna för att eventuellt hitta mer information


Längst ner hittar du länkar för att exportera kalenderhändelserna till en annan kalender eller prenumerera till Moodle från en extern kalender.
Om du har Moodle-appen behöver du inte exportera kalendern, se manual för Moodle Mobile.

  • Exportera kalender: Här kan du göra vissa val av vad du vill ta med

  • ICal: Snabbfil utan att göra några val
  • Hantera prenumerationer: Hämta händelser från annan kalender till Moodle